2044/​854

Kay Bojesen (f. København 1886, d. Gentofte 1958)

Togbane af lakeret bøg, bestående af to togsæt, to togfærger samt diverse skinner, drejeskive m.m. Delvist stemplet Kay Bojesen Mønsterbesk. eller Kay Bojesen Copyright Denmark. (50)

To godsvogne med defekt krog. Kraftig brugsslitage. Ridser og mærker. Kraftig slitage på lakering.

Moderne kunst og design, 27. oktober 2020

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

600 DKK

600 DKK
550 DKK
500 DKK