2044/854
Kay Bojesen (f. København 1886, d. Gentofte 1958)
Togbane af lakeret bøg, bestående af to togsæt, to togfærger samt diverse skinner, drejeskive m.m. Delvist stemplet Kay Bojesen Mønsterbesk. eller Kay Bojesen Copyright Denmark. (50)
To godsvogne med defekt krog. Kraftig brugsslitage. Ridser og mærker. Kraftig slitage på lakering.
Moderne kunst og design, 27. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag