Gundorph Albertus (f. Hillerød 1887, d. 1969)
“Kaktus”. Bestik af sterlingsølv og sølv. Georg Jensen 1930–1932, 1933–1944 og efter 1945. Formgivet 1930. Vægt eksklusive dele med stål og horn 980 g. (32)
Bestående af: 8 middagsknive med kort skaft, 8 middagsgafler, 2 middagsskeer, 1 frokostkniv med kort skaft, 8 kaffeskeer, 1 sildegaffel med horn, 1 agurkesalatgaffel med horn, 1 servietring, 1 ostehøvl, 1 serveringsspade L. 22., 1 serveringsske L. 22,5.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Horndele med slitage.
Moderne kunst og design, 23. februar 2021
15 bud