En samling asiatisk porcelæn og fajance, dekoreret i underglasur blå, farver og guld. 19.-20. årh. H. 2–14. Asiet i form af fisk L. 26. (19)
Bestående af tre vaser, tre asietter, heraf en fiskeformet og én ottekantet dekoreret med qilin, fire tallerkener, lågkrukke, bæger, to skåle, to sakebægre, to asietter på fod og blækhus med montering af sølv.
Vase mærket Kangxi med gennemgående revner og reparationer på sider. Vaser med mindre brændingsrevner. Begge asietter og én tallerken på fod med mindre kanthak. Skål med krakelé glasur med mindre kanthak.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. maj 2020
24 bud