2142/687
Marcello Fantoni (f. Firenze 1915, d. 2011)
En lampefod og en mindre vase af stentøj, dekoreret med hhv. gullig grøn og orangebrun glasur. Begge sign. Fantoni, Italy. H. 10,2 og 24. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Mindre afslag på lampefodens munding. Lampefod ej monteret med ledning eller fatning.
Moderne kunst og design, 19. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag
11 bud