2142/​687

Marcello Fantoni (f. Firenze 1915, d. 2011)

En lampefod og en mindre vase af stentøj, dekoreret med hhv. gullig grøn og orangebrun glasur. Begge sign. Fantoni, Italy. H. 10,2 og 24. (2)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Mindre afslag på lampefodens munding. Lampefod ej monteret med ledning eller fatning.

Moderne kunst og design, 19. oktober 2021

Vur­dering

1.500–2.000 DKK

Hammerslag

1.200 DKK

11 bud

1.200 DKK
1.150 DKK
(Autobud) 1.100 DKK
1.100 DKK
(Autobud) 1.050 DKK
1.000 DKK
(Autobud) 950 DKK
900 DKK
(Autobud) 850 DKK
800 DKK
750 DKK