2415/839
Bruno Mathsson (f. Värnamo, Sverige 1907, d. sst. 1988)
“Pernilla 3”. Hvilestol/chaiselong af formbøjet bøg udspændt med kanvas og betrukket med ternet uld. Udført og mærket hos Dux, Sverige. L. 170.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Kanvas med skjolder. Ben med nogle afslag.
Moderne kunst og design, 9. april 2024
Vurdering
Hammerslag