1946/​513

Mogens Koch (f. Frederiksberg 1898, d. København 1992)

Reolvæg af massiv mahogni, bestående af fire skabe og fire bogkasser, messingforede samlingshuller. Udført og mærket hos Rud. Rasmussen Snedkerier. H./B. 76. D. 27,5/36. (8)

Fire nøgler medfølger.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Bagbeklædning med huller til vægmontering. Et skab med større udskåret huller.

Moderne kunst og design, 12. november 2019

Vur­dering

40.000 DKK

Hammerslag

28.000 DKK

28.000 DKK