1946/​513
Mogens Koch: Reolvæg af massiv mahogni, bestående af fire skabe og bogkasser. H./B. 76. D. 27,5/36. (8)

Be­skriv­el­se

Reolvæg af massiv mahogni, bestående af fire skabe og fire bogkasser, messingforede samlingshuller. Udført og mærket hos Rud. Rasmussen Snedkerier. H./B. 76. D. 27,5/36. (8)

Fire nøgler medfølger.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Bagbeklædning med huller til vægmontering. Et skab med større udskåret huller.

Moderne kunst og design, 12. november 2019

Moderne møbler

Kunstner

Mogens Koch (f. Frederiksberg 1898, d. København 1992)

Vur­dering

40.000 kr.

Hammerslag

28.000 kr.

28.000 kr.