1946/513
Mogens Koch (f. Frederiksberg 1898, d. København 1992)
Reolvæg af massiv mahogni, bestående af fire skabe og fire bogkasser, messingforede samlingshuller. Udført og mærket hos Rud. Rasmussen Snedkerier. H./B. 76. D. 27,5/36. (8)
Fire nøgler medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Bagbeklædning med huller til vægmontering. Et skab med større udskåret huller.
Moderne kunst og design, 12. november 2019
Vurdering
Hammerslag