En samling tyrkisk sølv, bestående af tabatiere L. 6, to større skåle, Diam. 12–13, to mindre skåle, Diam. 11–12, en lille tallerken Diam. 17 og lille russisk opsats i persisk stil, utydeligt mestermærke, Odessa bymærke, slut 19. årh., lødighed 84. Diam. 12. 19.-20. årh. Vægt 739 g. (7).
Proveniens: Den danske gesandt og generalkonsul Hans Poul Hoffmeyer (f. Kauslunde 1893, d. Hamborg 1962). Legationssekretær i Wien, Berlin, Moskva og Warszawa i 1920'erne, senere legationsråd i Berlin og Paris, Tyrkiet, Israel og Grækenland samt endelig generalkonsul i Hamborg fra 1954. Hoffmeyers samlerinteresse var stor, og han erhvervede sølv i alle byer, hvor han var udstationeret. Herefter dennes efterkommere til idag.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Flere små indtryk. Enkelt topkanter med små revner, en med manglende stykke.
Russisk tema, 7. december 2020