2446/747
Ernst Heilmann-Sevaldsen (f. Hillerød 1890, d. ukendt)
Lænestol med stel af bejdset bøg. Ryg udspændt med skindstropper. Løse hynder i sæde og ryg betrukket med blomstret stof. Model FH 7. Udført hos Fritz Hansen, 1930'erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Afslag på bagben. Pletter og smuds.
Vurdering