Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“AT 314”. Spisebord af teak med endeklapper, opsat på stel af eg med sabelkrydsben og messingbøjler. Udført hos Andreas Tuck, Odense. Stemplet 6. april 1966. H. 71,5. L. 190/310. B. 106.
Litteratur: “Dansk Kunsthåndværk”, nr. 1–1958.
Litteratur: Christian Holmsted Olesen, “Wegner - Bare een god stol”, gengivet og omtalt s. 241.
Møbler med krydsben har en lang tradition, og i Wegners udgave med elegant svungne, lette, organiske sabelben holdes disse på plads af messing skråstivere, som dels giver bordet stabilitet og holder krydsene sammen, dels holder de to endeklapper på plads, når de foldes ud.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Vandskjolder. Revne i den ene endeklap. Enkelte ormehuller på top. Længdegående træstivere på undersiden med mange ormehuller.
Moderne kunst og design, 12. november 2019
17 bud