Richard Mortensen (f. København 1910, d. Kirke Hyllinge 1993)
“Fregosi”, Ajaccio". Sign. på bagsiden Richard Mortensen 1959–61. Olie på lærred. 114×146
Litteratur: Jan Würtz Frandsen: “Richard Mortensen. Erindringens år 1958–1993. Ting og tegn, II: Billeddel”, København, 2001, fig. 90, gengivet side 66. Udstillet: “Richard Mortensen”, vandreudstillingen, 1962, kat. nr. 24. Udstillet: Kunsthalle, Kiel, 1971. Udstillet: Århus Kunstmuseum, 1980.
Malerier, skulpturer, fotografier, 6. marts 2018