2319/​631

Paul Bang (f. Århus 1869, d. København 1930)

Cirkulært serveringsfad af sølv med let hamret overflade. Stemplet Paul Bang, 830S. Vægt 816 g. H. 2,3. Diam. 36.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Underside med indgravering: “Til dagens bedste skytte Bertil Jardorf 15. maj 1991”.

Moderne kunst og design, 9. maj 2023

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

2.500 DKK

2.500 DKK