2116/​894

Robert Wengler

Møblement af formbøjet bambus og flet bestående af et bord med flettet plade, tre armstole, en gyngestol samt en skammel. Udført hos R. Wengler, 1930'erne, plakette herfra. (6)

Proveniens: Rigmor Andersen, herefter nedarvet i familien.

Stand

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker.

Auktion

Moderne kunst og design, 20. april 2021

Kategori
Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Solgt

Hammerslag

8.500 DKK  

1 bud

Tidspunkt Byder Bud
8.500 DKK