870/​359

Antikt signeret Senneh helsilketæppe, Persien. Sjældent Senneh eksemplar udført i silke med klassisk gentagelsesmønster med heratidesign. Signeret/dateret/nummeret: “Ghali Seid Ghani” efterfulgt af utydelige cifre. Ca. 950.000 kn. pr. m2. 20. årh.s begyndelse. 190×134.

Konditionsrapport ved forespørgsel: carpets@bruun-rasmussen.dk

Varia, møbler og tæpper, 1. marts 2017

Vur­dering

60.000 DKK

Hammerslag

65.000 DKK