896/​307

Breviarium Parisiense

Breviarium Parisiense Pars Autumnalis. Paris Bibliopolæ Usuum 1745. 8vo. Ét (af fire) dele. 8vo. 1–596 s. + I-CCXVI + Index + 1–42 s. + 1–7 s. Gl typografisk exlibris (præst) Jacobi Constant,Provstiet Sancti Trophimi. Indb. i samt. rigt forgyldt maroquin. Bindet er let restaureret i den ene fals. Helt guldsnit [formentlig udført af Derome le Jeune].

Nærværende bind er efterårsparten af 4 årtidsbind og da Derome sædvanligvis kun signerede det første bind af et værk er det ikke usædvanligt at bogbinder etiketten mangler her.

Proveniens: Bogsamler og Æresmedlem i Dansk Bibliofilklub, Flemming Erik Pedersen (1931–2020).

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: books@bruun-rasmussen.dk

Bøger og manuskripter, 16. september 2020

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

2.000 DKK