2003/​898
Dansk design: Cembalo af riopalisander med bænk. Samt pose med tilbehør. Udført hos Jørgen Bengaard. H. 92/170. B. 90. D. 168. (3)

Be­skriv­el­se

Cembalo af riopalisander med tilhørende bænk med gråt betræk. Samt pose med nøgle, stemmegafler, værktøj, ekstra strenge og kopi af ordrebekræftelse. Udført hos Jørgen Bengaard, cembalobyggeri, København, 1955–56. H. 92/170. B. 90. D. 168. Bænk H. 52/58. B. 78. D. 34. (3)

Vedlagt kopi af ordrebekræftelse, Kbh. N. den 14.9.1955:

Hermed bekræfter jeg at have modtaget Deres Skriftlige ordre af 12/9–1955 lydende paa et cembalo.

Eet-manualt cembalo med 8' + 4' samt luth-træk

Klaviaturomfang 4½ oktav (C - f3) Klaviaturbelægning: Heltoner ibenholtz, halvtoner ben.

Pedalregistrering ved 3 pedaler. Instrumentet fineret og cellulosebehandlet 8' registret indrettes medpianotræk og luth.

Levering snarest muligt, senest Februar 1956. Pris: kr. 4.600,- / firetusindesekshundrede/ f.o.b. København. Betaling: Dags dato modtaget i udbetaling kr. 2.000,- / totusinde / kroner. Restbeløbet betales ved aflevering af instrumentet Venlig hilsen Jørgen Bengaard.

CITES-certifikat til gensalg og transport indenfor EU medfølger.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Overfladeridser og mærker. Falmet. 4–6 strenge er sprunget/gået løse, ekstra strenge medfølger. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 14. januar 2020

Vur­dering

5.000 kr.

Hammerslag