Dansk design
Cembalo af riopalisander med tilhørende bænk med gråt betræk. Samt pose med nøgle, stemmegafler, værktøj, ekstra strenge og kopi af ordrebekræftelse. Udført hos Jørgen Bengaard, cembalobyggeri, København, 1955–56. H. 92/170. B. 90. D. 168. Bænk H. 52/58. B. 78. D. 34. (3)
Vedlagt kopi af ordrebekræftelse, Kbh. N. den 14.9.1955:
Hermed bekræfter jeg at have modtaget Deres Skriftlige ordre af 12/9–1955 lydende paa et cembalo.
Eet-manualt cembalo med 8' + 4' samt luth-træk
Klaviaturomfang 4½ oktav (C - f3) Klaviaturbelægning: Heltoner ibenholtz, halvtoner ben.
Pedalregistrering ved 3 pedaler. Instrumentet fineret og cellulosebehandlet 8' registret indrettes medpianotræk og luth.
Levering snarest muligt, senest Februar 1956. Pris: kr. 4.600,- / firetusindesekshundrede/ f.o.b. København. Betaling: Dags dato modtaget i udbetaling kr. 2.000,- / totusinde / kroner. Restbeløbet betales ved aflevering af instrumentet Venlig hilsen Jørgen Bengaard.
CITES-certifikat til gensalg og transport indenfor EU medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Overfladeridser og mærker. Falmet. 4–6 strenge er sprunget/gået løse, ekstra strenge medfølger. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 14. januar 2020