857/​929

Einar Utzon-Frank (f. Frederiksberg 1888, d. Asserbo, Melby 1955)

Forarbejde til Dantessøjlen. Sign. Utzon Frank 1924; stemplet L. Rasmussen, København. Patineret bronze. H. 101.

Forarbejde til monumentet opstillet foran Ny Carlsberg Glyptotek på Dantes Plads i København. Italiens største digter Dante Alighieri (1265–1321) fik i anledning af 600-året for sin død sin egen plads foran Ny Carlsberg Glyptotek, og en mindesøjle med en statue af Dantes elskede Beatrice blev rejst. Den antikke søjle i det færdige monument er en gave fra staden Rom, bronzerelieffet med den laurbærkransede digters portrætprofil er udført af Libero Andreotti og skænket af byen Firenze. Monumentets sokkel er udført efter tegning af Gunnar Biilmann Petersen. Grundstenen blev lagt 23. juni 1922 i overværelse af den italienske Kong Vittorio Emanuele og Kong Christian X, og afsløringen fandt sted den 23. august 1924. (Kilde: Københavns Kommune, www.kk.dk/monumenter)

For konditionsrapport kontakt afdeling.

Malerier, grafik og fotografier, 10. juni 2015

Vur­dering

30.000 DKK

Hammerslag

38.000 DKK