1607/501
Rud Thygesen (f. Sæby 1932, d. Rungsted 2019, Møbelarkitekt)
Johnny Sørensen (f. Helsingør 1944, Møbelarkitekt)
Rud Thygesen, Johnny Sørensen:“Kongeserien”. Et sæt på seks spisestole af bøg med fransk flet. Hynde betrukket med blåt uld. Udført hos Botium. (6)
Dette emne handles i fuldmoms
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 16. februar 2016
Vurdering
Hammerslag