2013/​844

Dansk møbeldesign

Fritstående to-personers sofa i svungen form, let buet front. Sæde og dybthæftet ryg betrukket med rødt uld. Ben af bejdset bøg, forben med messingsko. 1940'erne. L. 143.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ben med ridser og mærker. Senere betræk, falmet med let smuds. Keder med brud.

Moderne kunst og design, 24. marts 2020

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag