2013/844
Dansk møbeldesign
Fritstående to-personers sofa i svungen form, let buet front. Sæde og dybthæftet ryg betrukket med rødt uld. Ben af bejdset bøg, forben med messingsko. 1940'erne. L. 143.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ben med ridser og mærker. Senere betræk, falmet med let smuds. Keder med brud.
Moderne kunst og design, 24. marts 2020
Vurdering
Hammerslag