2005/861
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“CH 33”. Spisestol af teak. Sæde betrukket med grønligt mønstret stof. Formgivet 1957. Udført og stemplet hos Carl Hansen & Søn.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Sæde med pletter og smuds. Mindre afslag på det ene ben.
Moderne kunst og design, 28. januar 2020
Vurdering
Hammerslag
21 bud