Peter Wichmann, tilskrevet (f. København 1706, d. sst. 1769)
Et par portrætter af Christian VII og hans moder, Dronning Louise. Usigneret. Hun betegnet på blændrammen Wichmann. Olie på lærred, den ene monteret på træ. Hver 37×30. (2).
Mindre retoucheringer. Talrige mindre krakeleringer. Mærker efter blændrammen. Få minimale afskalninger. Behov for rensning. Lærredet er dubleret.
Ældre malerier og møbler, 25. marts 2019