Kai Kristiansen (f. 1929, Møbelarkitekt)
“FM-reolen”. Reolsystem af teak bestående af skab, skuffesektion, 25 hylder og ni vanger. Udført og delvist mærket hos Feldballe Møbelfabrik. 1960'erne. Skab H. 36. B. 85,5. D. 32. Skuffesektion H. 16. B. 85,5. D. 40. Hylder H. 6,5–15. B. 85,5. D. 18–32. Vanger H. 150. (36)
Præsenteret på det 48. Danske Købestævne i Fredericia 1958.
Litteratur: “God Form”, katalog fra Købestævnet 1958, s. 9–11.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. En nøgle medfølger. Finérskader. Flere hylder med reparationer, afslag og brud.
Moderne kunst og design, 25. februar 2020
23 bud