1703/584
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“GE 375” To-personers additionssofa af massivt eg, løse hynder i sæde og ryg betrukket med stribet uld. Designet 1970. Udført og stemplet hos Getama, Gedsted. L. 151. (2)
Metalbeslag til sammenføjning medfølger.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Senere betræk let falmet. Pletter under sædehynder.
Moderne kunst og design, 17. januar 2017
Vurdering
Hammerslag
12 bud