1825/552
Ole Wanscher (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)
Skænk af mahogni. Let svungen front med fem skuffer samt to jalousilåger. Hængsler og beslag af messing. Udført for Illums Bolighus. H. 85. L. 200. B. 48/51.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Pudset top. En nøgle medfølger
Moderne kunst og design, 19. juni 2018
Vurdering
Hammerslag