2414/627
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Spisebord med stel af eg, top af teak og dobbelte krydssprosser af stål. Model 162. Formgivet 1953. Udført hos Søborg Møbelfabrik. H. 72. L. 140. B. 90.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Plader mangler.
Moderne kunst og design, 2. april 2024
Vurdering
Hammerslag