1435/196
Engelsk standur i kasse af egetræ, urskive af messing med ornamenter og skib, tre-dags værk. 18. årh.s slutning. H. 222.
Pendul og lod medfølger. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Revner i træet. Ridser og mærker. Urkassen er skåret til på bagsiden.
Ældre malerier og møbler, 25. august 2014
Vurdering
Hammerslag
12 bud