756/​17

Corneille (f. Liège 1922, d. Auvers-sur-Oise 2010)

“Au sein du désert, il y a encore de la place pour les jeux”. Sign. Corneille 49. Olie på lærred. 70×100.

Udstillet: The National Museum of Art, Osaka, 1985.Udstillet: “Cobra - As reflected by the Karel van Stuijvenberg Collection”, Malmö Konsthall, Malmö, 1986, kat. nr. 62, gengivet i kataloget.Udstillet: “Cobra - As reflected by the Karel van Stuijvenberg Collection”, Liljevalchs Konsthall, Stockholm, 1987, kat. nr. 62, gengivet i kataloget.Udstillet: “Cobra er mit spejl: Karel P. van Stuijvenberg”, Brandts Klædefabrik, Odense, 1988.Udstillet: “COBRA revisité”, Musée d'Art Moderne et d'Art Contemporain, Liège, 1993, kat. nr. 8, gengivet i i farver i kataloget s. 120.Udstillet: “50 anos del movimiento COBRA”, Museo Camon Aznar, Spanien, 18. december 1997–21. februar 1998, gengivet i kataloget s. 43.Udstillet: “Cobra”, Museum voor Moderne Kunst, Amstelveen, 1998. Udstillet: “Grupo Cobra”, Pinacoteca do Estado de São Paulo, Brasilien, 17. juli - 10. september 2000, gengivet helsides i farver i kataloget s. 86.Udstillet: Casa Andrade Muricy, Estado do Paraná, Brasililien, 2. oktober - 31. oktober 2000.Udstillet: “Corneille”, Carl-Henning Pedersen og Else Alfelts Museum, Herning, 21. maj - 18. september 2005.Proveniens: Karel van Stuijvenberg, Caracas, Venezuela.

Cobra, 3. april 2006

Vur­dering

1.200.000–1.500.000 DKK

Hammerslag

1.600.000 DKK