2103/​16

Hans Friedrich Emanuel Schennis (f. Elberfeld 1852, d. Berlin 1918)

Aftensol ved den romerske Campagne. Usigneret. Olie på lærred. 35×47.

Verificeret af kunstnerens hustru Anna von Schennis, seddel på bagsiden.

Retoucheringer.

Ældre malerier, møbler og varia, 18. januar 2021

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag