2103/16
Hans Friedrich Emanuel Schennis (f. Elberfeld 1852, d. Berlin 1918)
Aftensol ved den romerske Campagne. Usigneret. Olie på lærred. 35×47.
Verificeret af kunstnerens hustru Anna von Schennis, seddel på bagsiden.
Retoucheringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. januar 2021
Vurdering
Hammerslag