1931/​1

Wilhelm Marstrand (f. København 1810, d. sst. 1873)

Scene fra Ludvig Holbergs komedie “Barselstuen”. Studie. Usigneret. Olie på papir monteret på lærred. 28×40.

Motivet var meget populært, og Marstrand udførte flere versioner og studier af det, ligesom Peter Henrik Gemzøe udførte et litografi efter Marstrands maleri. Den endelige version af “Barselstuen” fra 1845 findes på Statens Museum for Kunst (inv. nr. KMS506).

Udstillet: Kunstforeningen, “Marstrand Udstilling”, 1898 nr. 171. København, “Raadhusudstillingen af Dansk Kunst til 1890”, 1901 nr. 1237.

Proveniens: Rådmand Jacob Marstrands samling. Han var ældste søn af malerens yngste bror, Theodor. Direktør Hans Tobiesens samlinger, dennes auktion Winkel & Magnussen 382, 1953 nr. 636, afbildet s. 141.

Enkelte minimale retoucheringer. Enkelt minimal krakelering samt repareret rift ca 0,5 cm ved nedre kant.

Ældre malerier og møbler, 29. juli 2019

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag