2104/823
Alvar Aalto (f. Kuortane 1898, d. Helsinki 1976)
Et par armstole af birk, sæde og ryg med sorte kanvas gjorde, armlæn beviklet med flet. Model 45. Formgivet 1946–47. Udført hos Artek. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Falmede gjorde. Flet med nogle defekter og limrester.
Moderne kunst og design, 26. januar 2021
Vurdering
Hammerslag