Børge Nyrop (f. København 1881, d. Gentofte 1948)
Liggende model. Sign. B. Nyrop. På bagsiden betegnet “Kultegning v. afgang Kunstakademiet”. Kul på papir. Lysmål 42×62.
Proveniens: Erik Brandt.
Afskalninger, mest i toppen. Enkelte mindre fugtpletter. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 17. maj 2021
34 bud