1847/1575
En samling yemenitiske smykker bestående af to halskæder, en prydet med perler af koral, fem ringe, to armringe samt fire amuletter, to af dem vedhæng og to af dem til bælte. 20. årh. L. ca. 7–33 cm. (13)
Alders- og brugsslitage. En amulet med let ir.
Varia, 22. november 2018
Vurdering
Hammerslag