2434/11
Dansk senempire himmelseng, endegavle pg himmel af birketræ indlagt med mørkt træ, sider af fyrretræ, løs skumgummi madras medfølger. 19. årh.s begyndelse. H. 218. L. 190. B. 115.
Proveniens: Dansk herregård.
Ridser og mærker. Brugsslitage. Sengen er ikke helt stabil og trænger til at blive strammet.
Vurdering