2434/17
Venetiansk eller sydtysk chatol af rødmalet og forsølvet træ dekoreret med forgylde kineserier i relief i form af personer, pagoder og fugle i landskab, profileret top, herunder to døre, skrå skriveklab bag hvilken skuffer, under del med store skuffer. 18. årh. H. 236. B. 121. D. 56.
Ridser og mærker. Brugsslitage. Ben mangler.
Vurdering