2434/​15

Fem Bencharong skåle på fod samt en skål af porcelæn, dekoreret i farver med lotusblomster og blade, skål med guddomme. 19. årh. Diam. 11–20 cm. (6)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker og nogle glasurafslag. Lille skål på fod med afslag på kant og fod og gennemgående hårrevner. Største skål på fod med afslag på kant og fod

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

3.600 DKK

14 bud

911575 3.600 DKK
828408 3.400 DKK
911575 3.200 DKK
893068 (Autobud) 3.000 DKK
911575 2.900 DKK
893068 (Autobud) 2.800 DKK
911575 2.700 DKK
893068 (Autobud) 2.600 DKK
911575 2.500 DKK
893068 2.400 DKK
828408 (Autobud) 2.300 DKK
893068 2.200 DKK
828408 2.100 DKK
911575 2.000 DKK