1619/2097
Jens H. Quistgaard, m.fl. (f. København 1919, d. 2008)
Fire cirkulære lysestager af støbejern, messing og forkromet stål, den ene i original emballage. Alle stemplet Dansk Designs Denmark, IHQ. Samt tre lysestager af messing og forkromet stål. Sidste i original emballage fra Nissen, Langaa. Diam. 8–18. (7)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Quistgaard, 10. maj 2016
Vurdering
Hammerslag