1746/​1008

Hans-Agne Jakobsson (f. 1919, d. 2009)

Fem lysestager af messing med skærme af gyldent og rødt glas. Udført hos Markaryd, Sverige. H. 13–33. (5)

Brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Enkelte mindre kanthak på den ikke synlige bundkant af glasskærme.

Moderne kunst og design, 14. november 2017

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK