2124/546
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“CH 25”. Et par lænestole med stel af eg. Sæder og ryg udspændt med flettet papirgarn. Formgivet 1950. Udført og mærket hos Carl Hansen & Søn. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Den ene stol med defekt, flet, brud på stellet og reparation. Den anden stol med løse samlinger og limrester.
Moderne kunst og design, 15. juni 2021
Vurdering
Hammerslag
10 bud