2438/​558

Svend Hammershøi (f. Frederiksberg 1873, d. sst. 1948)

Stor dråbeformet vase af lertøj modelleret med to gennembrudte hanke. Dekoreret med sort/hvid med dobbeltglasur. Sign. HAK. Stemplet Danmark. Udført hos Kähler. H. 46,5.

Almindelig brugspatina, herunder enkelte overfladeridser og mærker.

Fra i Lyngby
Vur­dering

4.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

13 bud

144870 3.400 DKK
101714 3.200 DKK
51104 (Autobud) 3.000 DKK
101714 2.900 DKK
51104 (Autobud) 2.800 DKK
101714 2.700 DKK
51104 (Autobud) 2.600 DKK
101714 2.500 DKK
51104 (Autobud) 2.400 DKK
144870 2.300 DKK
51104 2.200 DKK
801117 2.100 DKK
101714 2.000 DKK