2435/832
Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
Stor vase af lertøj dekoreret med uranglasur. Sign. HAK, stemplet Danmark. Udført hos Kähler. H. 29,8.
Brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Flere afslag på øverste kant, samt en revne med mindre afslag på hals. Glasurdefekt på siden, hidrørende fra fremstillingen. Mindre glasurafslag på fodrand.
Vurdering
922832 |