L. A. Ring (f. Ring 1854, d. Roskilde 1933)
Portræt af en dreng ved en åben halvdør. Appenæs, Gaunø. Sign. L. A. Ring 85. Olie på lærred. 24×22.
Beskrivelsen rettet 11/9–2024.
På bagsiden betegnet: “Bondedreng ved aabentstaaende Halvdør til en Fiskerhytte, seende ned over Karrebæksfjord over mod Gavnö. Malet Efteraaret eller først paa Vinteren i 1885 i Appenes ved Gavnö.”
Litteratur: Henrik Wivel, “Det glasklare hjerte. En biografi om L.A. Ring”, 2020, omtalt s. 71, afb. s. 70.
Proveniens: Kunsthallen auktion. Bruun Rasmussen auktion 1836, 2018 nr. 9.
Mindre krakeleringer og retoucheringer.
101714 | ||
1086800 | ||
890958 (Autobud) | ||
1086800 | ||
890958 (Autobud) | ||
1086800 | ||
890958 | ||
101714 |