2438/​1

L. A. Ring (f. Ring 1854, d. Roskilde 1933)

Portræt af en dreng ved en åben halvdør. Appenæs, Gaunø. Sign. L. A. Ring 85. Olie på lærred. 24×22.

Beskrivelsen rettet 11/9–2024.

På bagsiden betegnet: “Bondedreng ved aabentstaaende Halvdør til en Fiskerhytte, seende ned over Karrebæksfjord over mod Gavnö. Malet Efteraaret eller først paa Vinteren i 1885 i Appenes ved Gavnö.”

Litteratur: Henrik Wivel, “Det glasklare hjerte. En biografi om L.A. Ring”, 2020, omtalt s. 71, afb. s. 70.

Proveniens: Kunsthallen auktion. Bruun Rasmussen auktion 1836, 2018 nr. 9.

Mindre krakeleringer og retoucheringer.

Fra i Lyngby
Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

101714 17.000 DKK
1086800 16.500 DKK
890958 (Autobud) 16.000 DKK
1086800 16.000 DKK
890958 (Autobud) 15.500 DKK
1086800 15.000 DKK
890958 14.500 DKK
101714 14.000 DKK