Christian Zacho (f. Grenaa 1843, d. Hellerup 1913)
Parti med et åløb ved udkanten af en skov, antagelig Cernay de la ville. Sign. C. Z. S. Ce[...] 1879. Olie på lærred. 59×81.
Lærredet er dubleret. Stødmærke med mindre perforering og afskalning. Mindre krakeleringer samt afskalning hovedsagelig langs kant. Nålehuller og retoucheringer. Lærred bør strammes op.
Ældre malerier, møbler og varia, 11. januar 2021