1917/​1723

Perkussioneret messingbeslået fuldskæftet jagtriffel af Valentin Marr omkring 1770–80. Kolkbe med kolbekasse og kindpude, lås med runde former og snelle jernskåret bagtil og noget utydeligt mærket VALENTIN MARR på siden og COPENHAGEN på kanten, sideblik rigt dekoreret med rocailler på punslet bund, aftrækkerbøjle med fingerstøtte afsluttet i vase, ca. 69,2 cm. lang ottekantet pibe i kaliber ca. 15 mm. riflet med 7 riffelgange. Forskæftet afsluttes i horn ligesom træladestokken, der fastholdes af 3 rørkner dekoreret med bølgemotiv. Piben er perkussioneret med påloddet knast. (1)

Valentin Marr, 1696–1786 var en af de bedste bøssemagere der har arbejdet i Danmark.

Alt jern plettet, sigtemidlerne nye, forskæftet mangler en lang flis på hver side og ladestokken er næppe oprindelig.

Varia, 25. april 2019

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK

4.000 DKK