2203/888
Edith Sonne (f. 1910, d. 1993)
Oval skål af chamottestentøj, dekoreret med brungrøn glasur. Sign. Sonne. Udført og stemplet hos Saxbo, Denmark. Udført 1950–1968. H. 7. B. 6,5. L. 18,5.
Almindelig brugspatina, herunder nogle overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 18. januar 2022
Vurdering
Hammerslag
23 bud