2103/285
To figurer af biscuit i form af “Hyrdedreng” og “Frederik VII”. Mærkede henholdsvis B&G og Eneret, Den Kongelige Porcelainsfabrik 1820–1850. H. 29–32 cm. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Hund med gennemgående (?) hårrevne på ben. Frederik VII restaureret/opmalet under frakken og på sværd samt hjelm. Løve på hjelm med afslag.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. januar 2021
Vurdering
Hammerslag