2103/​285

To figurer af biscuit i form af “Hyrdedreng” og “Frederik VII”. Mærkede henholdsvis B&G og Eneret, Den Kongelige Porcelainsfabrik 1820–1850. H. 29–32 cm. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Hund med gennemgående (?) hårrevne på ben. Frederik VII restaureret/opmalet under frakken og på sværd samt hjelm. Løve på hjelm med afslag.

Ældre malerier, møbler og varia, 18. januar 2021

Vur­dering

1.500–2.000 DKK

Hammerslag

900 DKK

900 DKK
850 DKK
800 DKK
750 DKK