2103/869
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“Y-stolen”. Sæt på seks armstole med stel af eg. Sæde med flettet papirgarn. Løse sædehynder betrukket med sort skind. Model CH 24. Formgivet 1949. Udført og mærket hos Carl Hansen & Søn. (6)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, hak og mindre afslag. En stol med stort afslag ved armlæn. Papirgarn med mindre pletter og smuds.
Moderne kunst og design, 19. januar 2021
Vurdering
Hammerslag
11 bud