Foto endnu ikke klar
846/​61

Michael Ancher (f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927)

Anna ved klaveret. Ca. 1887. Sign. M. A. Olie på lærred. 49×42.

Udstillet: Herning Kongrescenter, “Skagen i Herning”, 2002. Arken, “Skagensmalerne - i nyt lys”, 2008 nr. 24.

Michael Ancher har her portrætteret sin hustru, siddende i levende lys ved klaveret, som var et af datidens statussymboler. Maleriet er en variant af “Spillende Dame”, Anna Ancher ved klaveret i Veststuen i Anchers Hus fra 1887, der tilhører Statens Museum for Kunst.

Malerier og tegninger, 25. februar 2014

Vur­dering

60.000 DKK

Hammerslag

50.000 DKK