2427/​38

Dansk standur i kasse af guldstafferet og udskåret fyrretræ, skive af messing, prydet med forgyldte ornamenter, timekrans af tin, urværk med dato- og sekundangivelse. Prydet med kongeligt monogram tilhørende Frederik V af Danmark. Sign. P. Mathiesen, Copenhagen. 18. årh. H. 220,5. B. 52. D. 28.

Peter Mathiesen, mester og oldermand 1696–1768 i København.

Der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage. To lodder, pendul og optræksnøgle medfølger.

Fra i Aarhus

Ure ▸ Standure

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

11 bud

90678 (Autobud) 3.000 DKK
1139403 2.900 DKK
90678 (Autobud) 2.800 DKK
1139403 2.700 DKK
90678 (Autobud) 2.600 DKK
1139403 2.500 DKK
90678 (Autobud) 2.400 DKK
1139403 2.300 DKK
90678 (Autobud) 2.200 DKK
1139403 2.100 DKK
90678 2.000 DKK